Zakłady gospodarki komunalnej, składowiska i sortownie odpadów, kompostownie, hodowle zwierząt, oczyszczalnie ścieków – wszystkie te i wiele innych miejsc generują nieprzyjemne zapachy, które nie tylko wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie, ale w dużym stężeniu, mogą być też groźne dla zdrowia. Całe szczęście współcześnie znane są skuteczne metody walki z odorami. Oto one.
1. Zamgławianie środkami biologicznymi (mokra dezodoryzacja)
Preparaty, z których tworzona jest mgła mają postać wodnego roztworu koncentratu, którego zadaniem jest eliminacja nieprzyjemnych zapachów, wchłanianie pyłu znajdującego się w powietrzu, a także likwidacja mikrobiologicznego unosu. W ich składzie znajdziemy naturalne, organiczne związki hydrofobowe i olejki eteryczne, a także związki syntetyczne, które wykazują się aktywnością w stosunku do odorantów siarkowych, azotowych i węglowych.
2. Zamgławianie środkami chemicznymi (sucha dezodoryzacja)
Środki te również mają postać koncentratu, jednak są one rozpryskiwane w powietrzu, dzięki czemu sprawdzają się doskonale w pomieszczeniach, w których pojawienia się dodatkowej wilgoci nie jest wskazane. W przypadku preparatów tego typu nieprzyjemna woń eliminowana jest z powietrza na skutek reakcji chemicznych.
3. Ozonowanie
Jest to zabieg, podczas którego z powietrza usuwane są zarówno cząstki organiczne, jak i chemiczne, a samo pomieszczenie dodatkowo jest dezynfekowane.
4. Biofiltracja
Biofiltry to biologiczna metoda oczyszczania gazów poprzez stałe, organiczne złoże z udziałem mikroorganizmów. Jej niewątpliwymi zaletami są:
- niski koszt inwestycyjny,
- wysoka skuteczność, trwałość,
- a także bezodpadowy proces oczyszczania.
W związku z tym, iż źródła nieprzyjemnych zapachów są różne, chociażby pod względem temperatury, zanieczyszczeń czy wilgotności powietrza, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów biofiltrów, które umożliwią skuteczną dezodoryzacje m.in. w kompostowniach, zakładach produkcyjnych czy suszarniach osadów ściekowych.
Biofiltry Hafbio
Opracowane przez firmę SELMA filtry Hafbio oczyszczają przepływające powietrze z odorów oraz innych szkodliwych związków chemicznych niemal w 100 procentach, dzięki innowacyjnemu mineralno-biologicznemu biokatalizatorowi (antyodorowy biofiltr powietrza). W przeciwieństwie do filtrów z węgla aktywnego, filtry HAFbio ze złożem HaloSorb nie są wrażliwe na działanie wilgoci, a wręcz wymagają jej utrzymania na odpowiednim poziomie.
Najnowsze komentarze